• 505 954 453
  • kontakt@tukej.pl
  • 30

    kwi

    2022

Syndrom impostera w miejscu pracy

Ogromna presja, jaką wywieramy na siebie przez całe życie, może być bardzo szkodliwa dla naszego zdrowia psychicznego.
Jeśli nieustannie zastanawiasz się, czy jesteś wystarczająco dobry, jesteś przekonany, że nie jesteś tak utalentowany lub spełniony jak Twoi koledzy, albo masz dokuczliwe poczucie, że ktoś w każdej chwili może uznać Twoje osiągnięcia za oszustwo, istnieje prawdopodobieństwo, że cierpisz na syndrom impostera.

Syndrom Impostera nie jest sam w sobie problemem zdrowia psychicznego, ale jest to stan, który pojawia się w wyniku stresu i niepokoju, i w pewnym sensie może być luźno określany jako zaburzenie osobowości. Różnica między syndromem impostera a innymi zaburzeniami osobowości polega na tym, że syndrom impostera można pokonać.

Jak widać, syndrom impostera w miejscu pracy może stanowić ogromny problem, ponieważ łatwo może powstrzymać kogoś przed osiągnięciem celu i wykorzystaniem swojego potencjału. To wszystko jest iluzją, ponieważ ta osoba w rzeczywistości robi wspaniałe rzeczy, ciężko pracuje za biurowymi ekranami, przedstawia kreatywne i innowacyjne pomysły, ale po prostu nie wierzy, że to, co osiąga, jest prawdziwe i pozytywne. Żyją w strachu, że ktoś ich klepnie po ramieniu i wytknie im udawanie sukcesu.

Syndrom Impostera jest związany z niską samooceną, niskim poziomem poczucia własnej wartości i ogólnie niską pewnością siebie. Kierownicy biur mogą pomóc pracownikom cierpiącym na syndrom impostera, tworząc środowisko pracy, które zachęca ich do przedstawiania swoich pomysłów, a także kulturę pracy, w której nie obwinia się pracowników i docenia nawet najmniejsze sukcesy i osiągnięcia.

Najlepsze środowisko pracy, by przezwyciężyć syndrom impostera

Odprężające środowisko pracy jest częścią procesu zdrowienia. Pracownik, który czuje się komfortowo i ma wsparcie, otoczony odpowiednimi meblami biurowymi i sprzętem, jakiego potrzebuje do pracy, będzie czuł się bardziej pewny siebie. Ogromną rolę odgrywa też odpowiedni system pracy; hot desking może nie odpowiadać osobie z syndromem impostera, ale to nie znaczy, że nie może być sukcesem, pod warunkiem że zostanie wdrożony we właściwy sposób. Wszystko opiera się na przełamywaniu barier i zwiększaniu pewności siebie.

Wysoki poziom morale w miejscu pracy pomoże takiemu pracownikowi, dlatego warto pomyśleć o stworzeniu świeżego i jasnego otoczenia, być może ze szklanymi meblami biurowymi zamiast ciemnych drewnianych biurek, a także o meblach wielofunkcyjnych, które ułatwią wykonywanie każdego rodzaju zadania.

Jasne i radosne miejsce pracy pomoże osobie, która boi się porażki, przezwyciężyć strach. Można to także osiągnąć poprzez wprowadzenie systemu mentorskiego, np. kogoś, do kogo można się zwrócić w razie obaw lub gdy ktoś potrzebuje porady dotyczącej pracy.
Świetnym pomysłem dla tych, którzy chcą poświęcić pięć minut na odpoczynek i przegrupowanie się, są także miejsca do przerw w pracy, wyposażone w modułowe siedziska.

Należy zadbać o to, by błędy nie były nagłaśniane, i unikać zrzucania winy na kogoś innego. Osiągnięcia należy świętować i doceniać w sposób publiczny, aby pomóc w budowaniu poczucia własnej wartości i pewności siebie. Jeśli potrafisz to zrobić jako menedżer, pomożesz pracownikom, którzy cierpią na tę czasami wyniszczającą chorobę, łatwiej ją pokonać.

Możemy obwiniać media społecznościowe lub presję życia codziennego za wzrost syndromu impostera, ale jest to również kwestia stylu zarządzania w poszczególnych miejscach pracy. Tworząc kulturę obwiniania, zawsze będziesz odczuwać strach. Strach jest tym, czym żywi się syndrom Impostera. Zastąpienie tego strachu nadzieją i zachętą to najlepszy sposób, aby zachęcić wszystkich pracowników, a tym samym pomóc wszystkim, którzy po cichu cierpią z powodu syndromu impostera w miejscu pracy.

 

  • Telefon:
    505 954 453

  • ul. Mostowa 12
    25-568 Kraków

  • E-mail:
    kontakt@tukej.pl

O nas
logo-footer

Polecamy
© Copyright tukej. All Rights Reserved.