• 505 954 453
 • kontakt@tukej.pl
 • 12

  sie

  2022

Czy ekstrawertycy i introwertycy mogą się razem skutecznie porozumiewać?

Ekstrawertycy lubią duże grupy i ożywione rozmowy. Introwertycy lubią pracować sami lub w małych grupach i wolą obserwować i słuchać.

Te dwa typy osobowości są biegunowo przeciwne, więc można by pomyśleć, że istnieje bardzo mała szansa na to, że będą się ze sobą skutecznie komunikować, prawda?

Nieprawda!

Ekstrawertycy i introwertycy mogą się od siebie wiele nauczyć; to, czego brakuje jednemu, ma drugi i na odwrót. Mając to na uwadze, współpracownicy we współczesnym biurze muszą być otwarci na uczenie się od siebie nawzajem i ulepszanie swoich ogólnych praktyk, w zakresie komunikacji i nie tylko.

Jak więc ekstrawertycy i introwertycy mogą się porozumieć, gdy jeden jest głośny, a drugi cichy?

Po pierwsze, ważne jest, aby pamiętać, że tylko dlatego, że introwertycy są cichsze, nie oznacza to, że są nieśmiali lub grupa wallflowers. Introwertycy mogą być tak samo silne osobowościowo jak ekstrawertycy, to po prostu, że są w najlepszym wydaniu, gdy są sami lub z mniejszą ilością ludzi wokół. Niebezpieczeństwo polega na tym, że ekstrawertyk może przyćmić introwertyka w ustawieniach grupowych, takich jak współpraca przy nowoczesnych stołach zarządu.

I znów wszystko sprowadza się do tego, by szanować siebie nawzajem i być otwartym na naukę. Ekstrawertycy mogą łatwo dać się porwać chwili i chcą mówić, mówić i jeszcze raz mówić. Może to być jedna z barier w komunikacji w dużej grupie, ponieważ nie wszyscy w grupie będą tak głośni. Zamiast tego introwertyk będzie obserwował, myślał i wymyślał pomysły w swoim własnym umyśle. Kiedy nastąpi odpowiednia przerwa w rozmowie, przekażą swoje pomysły i sugestie. Kiedy to nastąpi, ekstrawertycy muszą uważać, aby nie zepsuć pomysłu, ponieważ może to zniszczyć pewność siebie introwertyka.

W dużym biurze posiadanie mieszanki osobowości jest w zasadzie korzystne. Ekstrawertycy mogą prowadzić całą twórczą rozmowę i być na czele, ale introwertycy są ekspertami w słuchaniu, obserwowaniu i czytaniu między wierszami. Następnie obie te osoby mogą się spotkać i połączyć swoje pomysły i zasoby, dochodząc do pojedynczego najlepszego wyniku dla firmy.

Jak to się dzieje? Kiedy obaj mają dobre umiejętności komunikacyjne i rozumieją, jak ważny jest szacunek podczas dyskusji i komunikacji ze współpracownikiem. W tej sytuacji oba typy mogą pracować razem bardzo dobrze, harmonijnie w rzeczywistości, a firma ogólnie skorzysta z połączenia ich sił. Negatywna strona pojawia się wtedy, gdy ekstrawertycy nie poświęcają introwertykom odpowiedniej ilości uwagi lub szacunku, albo gdy introwertycy pozwalają się zepchnąć na drugi plan.

Wysokiej jakości menedżer będzie patrzył na to, co dzieje się w jego biurze i da obu typom osobowości odpowiednie zadania, aby mogły zabłysnąć, co pozwoli wydobyć z nich to, co najlepsze. Jednak to również od samych pracowników zależy, czy będą chcieli współpracować, wykorzystywać mocne strony drugiej osoby i dążyć do ogólnego sukcesu.

 • Telefon:
  505 954 453

 • ul. Mostowa 12
  25-568 Kraków

 • E-mail:
  kontakt@tukej.pl

O nas
logo-footer

Polecamy
© Copyright tukej. All Rights Reserved.