• 505 954 453
 • kontakt@tukej.pl
 • 19

  sie

  2015

Oszczędzanie na urządzeniach biurowych

W czasie wybierania i kupowania urządzeń stanowiących wyposażenie naszego biura musimy rzecz jasna zwracać uwagę na szereg różnych parametrów.

W ostatnich latach coraz częściej zwraca się uwagę na to, jak istotny jest parametr zwany TCO, czyli Total Cost of Ownership. Jest to swego rodzaju międzynarodowy wyznacznik kosztów jakie będziemy musieli ponieść przy zakupie i późniejszym użytkowaniu danego urządzenia. Trudno jest zatem dziwić się temu, że zwracają na to uwagę przede wszystkim ludzie zainteresowani sprzętem biurowym, bowiem jeśli zależy nam na kwestiach czysto ekonomicznych, to powinna to dla nas być bardzo ważna rzecz. Warto w takim razie wiedzieć o tym, jakie faktycznie znaczenie ma dla nas TCO i dlaczego zawsze powinniśmy zwracać najwyższą uwagę na ten parametr. Total Cost of Ownership na język polski możemy przetłumaczyć jako Całkowity Koszt Posiadania. Już na podstawie tego tłumaczenia można zrozumieć, jak duże znaczenie ma dla nas ten parametr.

Co kupić, a z czego zrezygnować? Pod pojęciem tym kryją się bowiem nie tylko koszty samego zakupu, ale również i wszystkie wydatki związane z późniejszym użytkowaniem danego urządzenia. Parametr ten bierze pod uwagę zarówno koszty jawne jak i wszystkie ukryte wydatki, między innymi te związane z koniecznością serwisowania, dokonywania napraw czy kupowania części zamiennych do takiego sprzętu. Trudno jest zatem dziwić się temu, że TCO jest obecnie jednym z podstawowych parametrów jakie bierze się pod uwagę przy kupowaniu jakiegokolwiek sprzętu biurowego. Na rynku w przypadku właściwie każdego rodzaju takich urządzeń spotkamy się obecnie z naprawdę ogromną konkurencją, a niektóre urządzenia przedstawiają podobny – bardzo wysoki – poziom wykonania i jakość. W obliczu tego wszystkiego to właśnie kwestie czysto ekonomiczne są czynnikiem decydującym w wyborze czegoś dla siebie. W czasie wybierania na przykład urządzenia wielofunkcyjnego do swojego biura musimy pamiętać między innymi o tym, że niższa cena danego modelu wcale nie oznacza mniejszych kosztów użytkowania – zresztą, w wielu przypadkach okazuje się być wręcz przeciwnie. Właśnie dlatego TCO – biorące pod uwagę całość kosztów związanych zarówno z zakupem jak i eksploatacją urządzenia – jest obecnie najbardziej miarodajnym sposobem na obliczenie, jaki zakup faktycznie się nam opłaca. Samo obliczenie tego parametru nie jest oczywiście łatwe, bowiem trzeba przy wziąć pod uwagę całe mnóstwo różnych czynników; z tego powodu warto zdać się w tej kwestii na opinię specjalistów.

 • Telefon:
  505 954 453

 • ul. Mostowa 12
  25-568 Kraków

 • E-mail:
  kontakt@tukej.pl

O nas
logo-footer

Polecamy
© Copyright tukej. All Rights Reserved.