• 505 954 453
 • kontakt@tukej.pl
 • gru

  12

  2016

Skanowanie i druk w urządzeniach wielofunkcyjnych

Urządzenie wielofunkcyjne swoją nazwę bierze od faktu, iż w jednej obudowie zamknięto kilka urządzeń: drukarkę, ksero, skaner, a czasami także faks.

Jak to możliwe?

Dzięki urządzeniom wielofunkcyjnym zrywamy z zasadą, że do każdego zadania potrzebne jest osobne urządzenie. W jednym miejscu możemy teraz skanować i drukować, a do tego momentalnie kopiować. Tego typu urządzenia istniały do niedawno tylko w punktach ksero i dużych firmach, ale dzisiaj są już powszechne. Ich cena spadła z poziomu małego samochodu, a rozmiary nie dorównują już lodówkom. Dzisiaj takie urządzenie można spokojnie kupido domu. Działanie tych urządzeń nie jest zresztą skomplikowane.

Szeroki wachlarz możliwości

Drukowanie to podstawowa funkcja urządzeń wielofunkcyjnych. W zasadzie urządzenia wielofunkcyjne nie różnią się pod tym względem od drukarek. Jest w nich drukarka atramentowa, a częściej laserowa. Rozpiętość technik szczegółowych drukowania jest dokładnie taka sama, jak w dostępnych na rynku drukarkach. Co ważne, w przypadku urządzeń laserowych istnieje możliwość wyboru pomiędzy drukarkami monochromatycznymi lub kolorowymi wbudowanymi w urządzenia wielofunkcyjne. Co ciekawe, zamiast laserów w takich urządzeniach pojawiają się czasami diody LED.

Skaner

Skanowanie oferowane przez urządzenia wielofunkcyjne obsługiwane jest przez skaner płaski działającej na takiej samej zasadzie, jak zwykłe skanery działające osobno. Można skanować pojedyncze kartki lub na przykład strony z książek i przenosić je do pliku lub komputera. Alternatywą dla nich są skanery rolkowe, bez szyby, za pomocą których można skanować kartki ulub stosy dokumentów, ale już nie książki. Jeśli w urządzeniu jest faks, można się spodziewać, że będzie posiadało także mechanizm automatycznego podawania dokumentów, dzięki czemu wystarczy położyć na nim stos kartek, a samo będzie je wciągało i jeden po drugim skanowało. Skanowanie slajdów i klisz fotograficznych jest możliwe tylko przy droższych urządzeniach.

Wyposażenie biurowe

Faks

Faks można znaleźć dzisiaj już nawet w urządzeniach o cenach poniżej 400 złotych. Faksy mogą być drukowane automatycznie lub umieszczane w pamięci urządzenia, po czym użytkownik zdecyduje, czy należy je drukować. Co więcej, możliwa jest też współpraca bezpośrednio z komputerem, by faks był przesłany na jego ekran.

Coraz częściej urządzenia wielofunkcyjne radzą sobie także zupełnie samodzielnie, bez pomocy komputera. Posiadają czytniki pamięci i własne systemy operacyjne, dzięki czemu można drukować i skanować bezpośrednio na urządzeniu lub nawet zdalnie.

 • Telefon:
  505 954 453

 • ul. Mostowa 12
  25-568 Kraków

 • E-mail:
  kontakt@tukej.pl

© Copyright tukej. All Rights Reserved.