Jaka jest przyszłość pracy?
Nikt nie posiada magicznej kryształowej kuli, która pozwala dokładnie przewidzieć przyszłość. Gdyby taki sprzęt istniał naprawdę, czy musielibyśmy się nad czymkolwiek zastanawiać? Z pewnością po prostu zadzwonilibyśmy do osoby odpowiedzialnej za kulę i zadali pytania, na które chcielibyśmy poznać odpowiedzi!
Choć możemy zgadywać, zrozumienie tego, co przyniesie przyszłość, sprowadza się do szacunkowych prognoz opartych na trendach i dostępnych informacjach. Czy kiedykolwiek są one w 100% poprawne? Nie zawsze, ale informacje, na których się opierają, nie są po prostu kapryśne!
Jeśli chodzi o przewidywanie, jak będzie wyglądać przyszłość pracy za dziesięć lat, warto zauważyć, że niektóre z trendów, które już teraz zaczynają się pojawiać, prawdopodobnie będą ogromne i niczym tsunami, gdy nadejdzie rok 2030.
Możesz się zastanawiać, dlaczego miałbyś zaprzątać sobie głowę myśleniem o przyszłości za dziesięć lat, skoro masz wystarczająco dużo decyzji biznesowych do podjęcia tu i teraz, ale bycie przygotowanym na zmiany zapewni Ci o wiele lepszą pozycję, niż gdybyś po prostu zdecydował się na "skrzydełka" i zobaczył, co się stanie. Czy uważasz, że Twoja konkurencja też tak robi? Z pewnością nie!
Niedawno opublikowany raport "Future of Work: Jobs And Skills in 2030" - przeprowadzone przez brytyjską Komisję ds. Zatrudnienia i Umiejętności - zawiera bardzo interesujące prognozy dotyczące przyszłości tego, jak będziemy pracować i jak będą prowadzone firmy w 2030 roku. Zmiany nie będą może sejsmiczne, ale są na tyle duże, że mogą powodować problemy, jeśli już teraz nie zaczniesz kłaść fundamentów. W tym przewodniku omówimy niektóre z tych istotnych przewidywań i zagłębimy się nieco bardziej w to, jak może to wpłynąć na biznes i zatrudnienie zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika, a także zastanowimy się, jak można zminimalizować zakłócenia i ustawić się na drodze do trwałego sukcesu, nawet po 2030 roku!
Dlaczego biznes nigdy nie stoi w miejscu
Jeśli nie ukrywasz się pod kamieniem przez ostatnie kilka lat, z pewnością słyszałeś o małym wydarzeniu zwanym Brexitem.
W chwili pisania tego tekstu nikt jeszcze nie ma pojęcia, jaki wpływ Brexit będzie miał na cokolwiek, ale miejmy nadzieję, że za kilka miesięcy wszystko stanie się jasne! Wiemy natomiast, że Brexit z pewnością będzie miał wpływ na firmy współpracujące z międzynarodowymi koncernami w UE i poza nią. Może to mieć również wpływ na obywateli Wielkiej Brytanii pracujących w UE oraz obywateli UE pracujących w Wielkiej Brytanii.
Zobacz film, w którym czterech ekspertów ds. globalnego biznesu mówi o tym, co ich zdaniem Brexit będzie oznaczał dla biznesu w przyszłości.
Brexit to z pewnością jedna z tych sytuacji, w których pomocna byłaby magiczna kula fortuny!
Nawet bez Brexitu biznes nigdy nie stoi w miejscu, bo gdyby tak było, byłby skazany na porażkę. Technologia rozwija się tak szybko, że jeśli nie będziesz wyprzedzał jej rozwoju i nie będziesz pracował z programami, które przynoszą Ci korzyści, szybko zostaniesz przejęty przez konkurencję pod względem wydajności i nowych pomysłów. Firma, która pozostaje w przeszłości i nie idzie naprzód, nie jest atrakcyjna dla nowych inwestorów, klientów, a już na pewno nie jest atrakcyjna dla klientów. Nie idąc z duchem czasu, narażasz się na porażkę.
Musimy rozmawiać nie tylko o technologii, ale także o sposobach pracy. Coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną - szacuje się, że obecnie 1,5 miliona obywateli Wielkiej Brytanii decyduje się na pracę z dowolnego miejsca na świecie, bez konieczności używania statycznych foteli biurowych. Wygląda na to, że tendencja ta będzie się utrzymywać, a gdy pomyślimy o wolności i korzyściach płynących z tego rodzaju pracy, zrozumiemy dlaczego.
Choć siedzenie na plaży z laptopem na kolanach i Pina Coladą w ręku może nie być do końca praktyczne, nie przeszkadza to ludziom próbować!
Odmowa nadążania za tymi zmianami zmusza firmę do upadku, ale ważne jest, aby zapoznać się z tym, co może pojawić się na jej drodze, i przyjąć najlepsze praktyki, aby pokonać potencjalne wyzwania. Poza wszystkim innym, podążanie z duchem czasu pomaga podnieść morale, co ma bezpośredni związek z wydajnością i zyskami. Gdy morale jest wyższe, wzrasta też liczba nowych pomysłów, które mogą pchnąć Twoją firmę jeszcze dalej w kierunku rozwoju i sukcesu.
Mówiąc prościej, biznes nie stoi w miejscu, czy tego chcemy, czy nie; o wiele lepszym pomysłem jest po prostu podążanie za nim i obserwowanie, dokąd prowadzi!
Jak będzie wyglądała praca w 2030 roku? Najważniejsze prognozy
Według badania Future of Work, do 2030 roku czekają nas następujące zmiany:
- Technologia będzie się nadal rozwijać i ewoluować w szybkim tempie
- W miarę upływu czasu coraz powszechniejsza będzie elastyczna praca
- Siła robocza w Wielkiej Brytanii będzie starsza, bardziej zróżnicowana i w coraz większym stopniu będzie składać się z kobiet
- Wygląda na to, że wraz z wprowadzeniem wirtualizacji siła robocza w Wielkiej Brytanii stanie się globalna
- Sztuczna inteligencja i robotyka będą nadal rozwijane, a do 2030 r. wiele produktów będzie wytwarzanych cyfrowo
- Miejsca pracy będą połączone w globalną sieć, co sprawi, że pracownicy będą potrzebować hybrydowego zakresu umiejętności
- Pracownicy będą musieli wziąć odpowiedzialność za zapewnienie, że ich umiejętności i wiedza są aktualne, poprzez zwiększoną liczbę szkoleń i kształcenia
- Tradycyjne zawody, takie jak administracja i praca fizyczna, prawdopodobnie staną się mniej powszechne, a ich miejsce zajmą zawody alternatywne, wymagające innych umiejętności
- Pracownicy posiadający specjalistyczne umiejętności będą mieli większą siłę przetargową w swojej organizacji, ale osoby o niższych kwalifikacjach mogą mieć mniejszy wpływ na swoją przyszłość zawodową
Czy któreś z tych przewidywań Cię zaskoczyły?
Większość z nich nie jest oszałamiająca ani szokująca, a z pewnością wiemy, że sztuczna inteligencja będzie się rozwijać. Już od dziesięcioleci mówi się nam, że roboty pojawią się i będą wykonywać pracę ludzi, ale jak dotąd nie okazało się to prawdą. Chociaż wygląda na to, że wraz z nadejściem roku 2030 zjawisko to stanie się coraz bardziej powszechne, nie ma jeszcze powodów do obaw. Omówimy to nieco bardziej szczegółowo w skrócie, ale na razie wystarczy uświadomić sobie, że chociaż SI będzie wykorzystywana w większym stopniu niż obecnie, to z pewnością nie sprawi, że wszyscy ludzie zostaną pozbawieni pracy!
Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z poniższą infografiką
Źródło: www.aibusiness.com/infographic-5-ways-ai-will-changethe-future-work-2018
Wygląda na to, że zmienią się również rodzaje umiejętności wymaganych do wykonywania zwykłej pracy. Obowiązkiem pracownika będzie ciągłe aktualizowanie swoich umiejętności i wiedzy, ponieważ umiejętności wymagane w tradycyjnych zawodach będą się zmieniać i różnicować. Rynek prawdopodobnie stanie się bardziej rozległy, a nawet globalny. Jak wynika z badania, 2/3 bankierów inwestycyjnych z Wielkiej Brytanii zgadza się, że światowe centrum finansów będzie znajdować się w Azji, już w 2022 roku. W takim przypadku brytyjskie centrum mogłoby zostać przeniesione aż do Hongkongu.
Co to oznacza? Oznacza to zdolność do komunikowania się i współpracy z szerokim gronem profesjonalistów na całym świecie, co stanowi zarówno wyzwanie, jak i szansę. Umiejętności językowe staną się bez wątpienia ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej, choć angielski bez wątpienia nadal pozostanie językiem międzynarodowym w świecie biznesu. Mimo to znajomość drugiego języka będzie przydatna w kontaktach z zagranicznymi inwestorami i klientami. Może to być coś, co odróżni jednego pracownika od drugiego, jeśli chodzi o rozwój kariery i awans.
Starzejąca się siła robocza wynika również z faktu, że większość z nas będzie musiała pracować znacznie dłużej niż nasi rodzice i dziadkowie, zanim osiągnie wiek emerytalny. Standardowy wiek emerytalny w Wielkiej Brytanii osiągnie 67 lat w 2028 roku, a kto wie, czy nie wzrośnie po tej dacie. Pracujemy dłużej i starzejemy się, co to oznacza dla firm?
Oznacza to, że firmy muszą się dostosować i zrozumieć, co to znaczy mieć bardziej dojrzałych pracowników, jednocześnie dbając o to, by nowe talenty również znalazły się w szeregu. Wygląda również na to, że pracownicy będą ponosić większą niż kiedykolwiek odpowiedzialność, co wiąże się z koniecznością posiadania umiejętności zarządzania sobą, aby wykonać swoją pracę. Choć wszystko to brzmi bardzo presyjnie, są pewne dobre wiadomości, a mianowicie elastyczne formy pracy.
Starzejąca się siła robocza oznacza również więcej możliwości wyboru, a elastyczny system pracy będzie nadal zyskiwał na popularności. Coraz więcej osób decyduje się na elastyczne formy pracy, takie jak
- Praca w domu, przez cały czas lub przez część czasu
- praca zdalna, np. z dowolnego miejsca na świecie
- Praca w pełnym lub niepełnym wymiarze godzin
- roczny wymiar godzin, np. praca przez określoną liczbę godzin w ciągu roku, ale nie w określonym czasie
- skrócony czas pracy, np. z powodu problemów i na czas określony
- Zero godzin, np. praca w zależności od potrzeb.
W tym kontekście można również uwzględnić freelancing, czyli pracę na własny rachunek.
Według tego samego badania, do 2030 r. umowy na godziny zerowe staną się częścią normy pracy. Obecnie 3,1% siły roboczej w Wielkiej Brytanii jest zatrudnionych na podstawie tego rodzaju umowy, ale wraz ze wzrostem wymagań stawianych firmom i starzeniem się siły roboczej, o którym już wspominaliśmy, umowy o pracę na czas nieokreślony staną się elastyczną opcją do wykorzystania. Wadą tego rozwiązania jest niepewność; umowy na czas nieokreślony są w porządku, jeśli nie ma wymogu pracy za wynagrodzeniem, ale w przeciwnym razie nie dają bezpieczeństwa finansowego, którego potrzebujesz.
Należy pamiętać, że są to przewidywania i choć opierają się na trendach i statystykach, nikt tak naprawdę nie wie na 100%, co się wydarzy na pewno. Ciągły postęp technologiczny i popularność elastycznych form pracy wydają się pewniakami, podobnie jak zwiększone wykorzystanie sztucznej inteligencji w miejscu pracy, zwłaszcza na stanowiskach produkcyjnych, ale niepewność związana z Brexitem również dolewa oliwy do ognia.
Wyzwania związane ze starzeniem się siły roboczej nie mogą być ignorowane, a faktem jest, że niewielu obywateli Wielkiej Brytanii może sobie pozwolić na przedwczesną rezygnację z pracy bez otrzymywania emerytury. W rezultacie będziemy musieli pracować dłużej, niż prawdopodobnie zakładaliśmy, gdy zaczynaliśmy pracę x lat temu.
Skoro mówimy o dłuższej pracy, można się zastanawiać, czy emerytura w ogóle nastąpi? Cóż, nie dyskutujmy o tym, to dość przygnębiający temat!
Dlaczego popularność elastycznej pracy będzie rosła?
Wspomnieliśmy, że jednym z kluczowych wniosków z badania była popularność elastycznego czasu pracy w ciągu następnej dekady. Ponieważ ma to wiele zalet zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika, skupmy się przez chwilę na tym temacie.
Przedstawiliśmy już kilka najpopularniejszych opcji elastycznego czasu pracy, ale jakie są ich wady i zalety?
To naprawdę zależy od tego, na jaki rodzaj rozwiązania się zdecydujesz i jakie stanowisko zajmujesz. Nie każdemu łatwo jest pracować poza standardowym środowiskiem biurowym, a samotność i rozproszenie uwagi mogą z pewnością stać się poważnym problemem. Mimo to praca w domu lub praca zdalna, a może nawet praca w niepełnym wymiarze godzin - to wszystko są sposoby na osiągnięcie większej równowagi między życiem domowym i zawodowym.
Jest to kolejny wniosek z badania, o którym należy wspomnieć - więcej pracowników niż kiedykolwiek wcześniej będzie kładło większy nacisk na osiągnięcie odpowiedniej równowagi pomiędzy życiem domowym i zawodowym. Podczas gdy kariera nadal będzie ważna dla większości pracowników, powszechne stanie się również zrozumienie znaczenia czasu wolnego.
To nie jest zła rzecz!
Więcej informacji o tym, dlaczego elastyczny czas pracy jest korzystny, można znaleźć w tym filmie.
Z badania wynika również, że Internet mobilny szybko wyprzedzi korzystanie z komputerów stacjonarnych, a to oznacza, że większość zadań będzie można wykonywać w podróży, z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie. Zwiększa to prawdopodobieństwo, że pracownicy będą pracować zdalnie, np. jako cyfrowi nomadzi i freelancerzy. Do tego typu rozwiązań wystarczy niezawodne połączenie z Internetem i urządzenie, które jest odpowiednie do wykonania zadania. Postęp technologiczny sprawia, że metody komunikacji są bardziej niezawodne niż kiedykolwiek wcześniej, więc utrzymywanie kontaktu z biurem nie będzie stanowiło problemu.
Jakie są zatem plusy i minusy elastycznej organizacji pracy? Sprawdźmy.
Zalety elastycznej pracy
- Większa swoboda w organizowaniu życia zawodowego z uwzględnieniem życia domowego i wszelkich innych zobowiązań, co pozwala zachować równowagę między życiem zawodowym i prywatnym.
- Mniej stresująca metoda pracy, która pozwala znaleźć najbardziej produktywny czas w ciągu dnia
- Nie trzeba dojeżdżać do pracy ani płacić za obiady, co pozwala zaoszczędzić pieniądze.
- Wiele badań wykazało, że osoby pracujące w sposób elastyczny są ogólnie bardziej wydajne
- Firmy oszczędzają pieniądze na kosztach ogólnych i kosztach mebli biurowych dla danego pracownika
- Jeśli pracownik pracuje na podstawie umowy freelancera, firma nie musi płacić składek emerytalnych, wynagrodzenia za urlop czy zasiłku chorobowego, co pozwala zaoszczędzić jeszcze więcej pieniędzy
- Mniejsza liczba dni chorobowych wynikająca z bardziej radosnej metody pracy i mniejszego stresu, co pozwala zaoszczędzić więcej pieniędzy dla firmy.
Wady elastycznej pracy
- W niektórych przypadkach może wystąpić problem z komunikacją, jeśli pracownik pracuje w godzinach, które nie odpowiadają głównym godzinom pracy biura
- Pracodawcy mogą mieć poczucie, że mają mniejszą kontrolę nad wykonywaną pracą
- Pracownicy mogą czuć się odizolowani lub samotni, gdy byli przyzwyczajeni do pracy w ruchliwym i tętniącym życiem środowisku biurowym
- Pracownicy będą musieli mieć silną motywację, aby wykonać swoją pracę i unikać rozpraszania się, które może ich przytłaczać.
- Konieczne będzie zorganizowanie domowego biura lub znalezienie odpowiedniej przestrzeni do pracy zespołowej, aby zapewnić dostęp do wygodnych i pomocnych mebli, takich jak ergonomiczne krzesła lub stoły o odpowiedniej wysokości.
- W przypadku pracy w domu może być dość trudno przestawić się z trybu pracy na tryb domowy, a pokusa kontynuowania pracy po godzinach może być dość trudna do uniknięcia
- Mniejszy kontakt z kolegami w biurze oznacza mniejszą możliwość współpracy "w cztery oczy" i pracy zespołowej, co sprawia, że pracownicy elastyczni mogą czuć się wyrzuceni poza nawias.
Każda sytuacja zawodowa ma swoje plusy i minusy, ale plusy elastycznej pracy przeważają nad wymienionymi przez nas minusami. Elastyczność i równowaga są tym, co skłania większość ludzi do wyboru tego typu rozwiązań, a minusy można obejść dzięki odpowiedniej motywacji i planowaniu. Jeśli pracownik pracuje w domu, ważne jest, aby wybrał najlepsze meble biurowe dla swoich potrzeb, aby uniknąć bólów i napięć, a także aby zapewnić sobie motywację i odpowiednie nastawienie do pracy.
Elastyczna praca z pewnością nie jest dla wszystkich, a jeśli jesteś osobą, której trudno jest się zmotywować, gdy pukają do niej różne przeszkody, to prawdopodobnie nie będziesz się dobrze czuł w warunkach pracy w domu. Podobnie, jeśli planujesz podróżować w czasie pracy, czy będziesz się zastanawiać nad egzotycznymi plażami i możliwościami zwiedzania, podczas gdy powinieneś wykonywać pracę, którą obiecałeś wykonać?
Są to pytania, które każdy pracownik powinien sobie zadać, zanim poprosi o możliwość pracy w domu lub zdalnej, ale oczywiście są też inne możliwości, takie jak praca w niepełnym wymiarze godzin lub roczny wymiar czasu pracy. Pracodawca nie musi akceptować każdej prośby i jej uwzględniać, ale zgodnie z prawem pracy musi ją rozważyć w sposób uczciwy i w odpowiednim czasie.
Zgodnie z wynikami badania i trendami, które obserwujemy w ostatnim czasie, pracodawcy prawdopodobnie będą otrzymywać więcej tego typu próśb w najbliższej przyszłości!
Jak firmy mogą przygotować się na przyszłe zmiany
Zmiany, które opisaliśmy, są po części pozytywne, a po części negatywne. Wszystkie zmiany stwarzają wyzwania, ale dobrym punktem wyjścia jest bycie przygotowanym i zrozumienie, czego można się spodziewać.
Główne punkty przygotowań dla firm w okresie od teraz do 2030 roku to
- Przegląd stanowisk pracy i upewnienie się, że pracownicy posiadają umiejętności niezbędne do długowieczności
- Zrozumienie, że starzejąca się siła robocza oznacza także skupienie się na zdrowiu i dobrym samopoczuciu w miejscu pracy
- śledzenie na bieżąco ewentualnych zmian w technologii i ocena, czy nowe programy przyniosą dodatkowe korzyści, czy też nie
- Przegląd procedur rekrutacyjnych i zadbanie o to, by do firmy nadal napływały nowe talenty, a także by obecni pracownicy nadal myśleli przyszłościowo, umożliwiając nowym pracownikom uczenie się od doświadczonych pracowników.
- Przygotowanie się na różnorodność pracowników i zaoferowanie wszystkim pracownikom szkoleń z zakresu różnorodności, co zapewni środowisko sprzyjające integracji
- Analizowanie elastycznych form pracy, które mogą być korzystne dla organizacji, i oferowanie ich pracownikom w razie potrzeby
- Podążanie w kierunku możliwych zmian, a nie unikanie ich z powodu tradycji lub strachu
Może się wydawać, że jest to dużo pracy do wykonania, i tak jest, ale jest to ciągła procedura, którą można realizować w małych, małych kawałkach. Technologia będzie się stale pojawiać i znikać z pola widzenia firmy, ale najważniejszym celem powinno być zwracanie uwagi na konkretne programy, które przyniosą korzyści organizacji. Oznacza to bycie na bieżąco ze zmianami, analizowanie ich, być może wypróbowywanie, a następnie podejmowanie świadomych decyzji, które z nich warto zastosować, a które pominąć.
Ważne jest, aby po prostu nie próbować czegoś nowego, ponieważ obecny system "działa po prostu dobrze". Po prostu dobrze" nie sprawi, że Twoja firma będzie się rozwijać lub przetrwa, gdy nadejdzie rok 2030 i wszyscy inni zakupią najbardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania! Chodzi o to, aby być świadomym i dokonywać świadomych wyborów, a jednocześnie nie skakać po prostu dla samego skakania.
W tym kontekście ważne jest, aby nieustannie analizować zadania i zapewnić pracownikom dostęp do szkoleń i rozwoju, aby byli na bieżąco. Wkrótce porozmawiamy o tym, że jednym z głównych trendów w prognozowaniu przyszłości pracy jest to, że pracownicy będą musieli wziąć osobistą odpowiedzialność za własne potrzeby szkoleniowe i rozwojowe, ale nie oznacza to, że firma nie może im tego ułatwić, oferując im wybór!
Przegląd stanowisk pracy nie oznacza potencjalnej redukcji zatrudnienia, oznacza po prostu sprawdzenie, czy sposób, w jaki pracuje dana osoba, jest nadal aktualny i ocenę, czy będzie aktualny za dziesięć lat. Wprowadzanie małych zmian jest o wiele łatwiejsze do przeprowadzenia niż dużych, gruntownych zmian, a morale pracowników jest o wiele mniej narażone na negatywne skutki. Wspieranie pracowników w pełnieniu ich funkcji i pytanie ich o zdanie na temat tego, czy ich zdaniem można je wykonywać lepiej, to także świetny sposób na to, aby pracownicy czuli się częścią firmy, która dąży do sukcesu, zachowując swój "rodzinny" charakter.
Oczywiście wspomnieliśmy już o tym, że pracownicy będą się starzeć ze względu na podwyższony próg wieku emerytalnego. W związku z tym pracodawcy muszą skupić się na zdrowiu i dobrym samopoczuciu pracowników, aby wspierać ich w pracy i poza nią. Oto kilka propozycji:
- Tworzenie stref w biurze, aby zapewnić każdemu odpowiednie otoczenie do wykonania zadania, które ma wykonać. Zmniejsza to stres, dlatego warto pomyśleć o zainstalowaniu ścianek działowych dla osób, które chcą usiąść i skoncentrować się, a także paneli akustycznych, które pochłaniają hałas powstający podczas burzy mózgów i współpracy w pobliżu.
- Podnoszenie świadomości na temat zdrowego odżywiania się, np. poprzez oferowanie zdrowszych opcji żywnościowych w stołówce i oferowanie owoców jako przekąsek
- Zachęcanie pracowników do picia większej ilości wody w ciągu dnia oraz instalowanie fontann z wodą w biurze
- Zachęcanie do stosowania aktywnych metod pracy, takich jak spacery na świeżym powietrzu w przerwie na lunch, chodzenie do pracy pieszo zamiast jazdy samochodem, aktywne metody siedzenia, piesze spotkania, stojące biurka, chodzenie po schodach zamiast jazdy windą itp.
- Zapewnienie pracownikom wygodnych biurek i krzeseł, w miarę możliwości ergonomicznych, aby uniknąć bólów i napięć pod koniec dnia.
- Zachęcanie pracowników do zgłaszania problemów związanych ze środowiskiem pracy, a następnie rozwiązywanie tych problemów, np. poprzez zastosowanie biurek na zamówienie, dostosowanych do indywidualnych potrzeb.
- Prowadzenie polityki "otwartych drzwi", aby pracownicy czuli, że mogą zwrócić się do swojego menedżera, gdy tylko chcą porozmawiać o czymś, co ich niepokoi
- oferowanie poufnych usług doradczych
- Podnoszenie świadomości na temat zagrożeń wynikających z siedzącego trybu życia i zachęcanie pracowników do stosowania metod pozwalających uniknąć problemów
- Podkreślanie porad dotyczących zaprzestania palenia
Lista jest długa i długa. W Calibre Office Furniture z wielką pasją dbamy o zdrowie i dobre samopoczucie naszych pracowników, ponieważ wiemy, że zdrowi pracownicy to szczęśliwi pracownicy, a także wydajni pracownicy!
Aby uzyskać więcej informacji na temat koncentrowania się na zdrowiu pracowników i dlaczego jest to ważne, obejrzyj ten film z British Heart Foundation, mówiący o konkretnych dniach zdrowia i dobrego samopoczucia, które oferują.
Jak pracownicy mogą przygotować się na przyszłe zmiany
Można by pomyśleć, że to na pracodawcy spoczywa obowiązek zapewnienia gotowości na zmiany w przyszłości pracy, ale tak naprawdę jest to tylko część sukcesu. Oczywiście, pracodawcy muszą być poinformowani o głównych problemach biznesowych, ale na poziomie osobistym, pracownicy muszą być świadomi tego, co powinni zrobić w zakresie rozwoju swojej kariery.
Wspominaliśmy już kilka razy, że w 2030 r. brytyjska siła robocza będzie prawdopodobnie starzejąca się, więc jak można ułatwić sobie życie?
- Oceń, czy jesteś zadowolony ze swojej roli i dokonaj zmian raczej wcześniej niż później, jeśli czujesz, że byłbyś szczęśliwszy, robiąc coś innego
- Przyjrzyj się elastycznym opcjom pracy i dowiedz się, czy chciałbyś z nich skorzystać teraz lub w przyszłości
- Bądź na bieżąco z umiejętnościami i wiedzą związaną z Twoją karierą i stanowiskiem pracy, a także rób wszystko, co w Twojej mocy, aby być na bieżąco.
- Poproś pracodawcę o dodatkowe szkolenia, jeśli uznasz, że ich potrzebujesz
- Dbaj o to, aby być na bieżąco z postępem technologicznym, co da Ci przewagę w przypadku wprowadzania nowych rozwiązań
- Naucz się zarządzać sobą, aby mieć pewność, że poradzisz sobie z większą odpowiedzialnością, która prawdopodobnie pojawi się na Twojej drodze w ciągu najbliższych kilku lat.
Z punktu widzenia pracowników chodzi o zrozumienie, że to na nich spoczywa ciężar własnego rozwoju i świadomość, że elastyczne opcje pracy mogą im pomóc w osiągnięciu większej równowagi między życiem prywatnym i zawodowym. Ponadto przydatna może okazać się umiejętność przechodzenia od jednego zestawu umiejętności do drugiego, więc ponownie chodzi o to, aby być na bieżąco z rozwojem zarówno wiedzy, jak i technologii.
Znaczenie akceptowania zmian, a nie opierania się im
Wszystko to może wydawać się dość niepokojące. Powiedzmy sobie szczerze, nikt nie lubi zmian. Mamy tendencję do uciekania przed zmianami, zamiast iść w ich kierunku, ale przyszłość przyjdzie do nas, czy nam się to podoba, czy nie! Bycie przygotowanym polega na akceptowaniu zmian, a nie opieraniu się im; im bardziej się opierasz, tym bardziej prawdopodobne jest, że w rezultacie Twoja firma poniesie porażkę.
Ważne jest także pomaganie pracownikom w przyjmowaniu zmian, co oznacza rozmawianie z nimi o możliwych pomysłach przed podjęciem decyzji, angażowanie ich w proces wdrażania zmian i pytanie o ich opinie na temat wszystkiego, co będzie ich dotyczyć.
Na przykład współpraca będzie nadal istotna w nadchodzącym dziesięcioleciu, a to oznacza wyposażenie biura w odpowiednie meble. Porozmawiaj z pracownikami o tym, co ich zdaniem będzie odpowiednie. Czy chcą mieć biurka z ławkami? Czy uważają, że lepsze byłyby duże, okrągłe biurka? Uwzględnij ich sugestie i w miarę możliwości uwzględnij je w swoim budżecie.
Zabawne stoły konferencyjne spełnią wszystkie oczekiwania, a także podniosą morale; dziwaczne i inspirujące środowisko biurowe ma w zwyczaju dawać każdemu zastrzyk inspiracji!
Sprawdź tę infografikę, która przedstawia 8 kroków do osiągnięcia odporności, która jest czymś, czego będziesz potrzebować, gdy w miejscu pracy zajdą zmiany.
Oceniaj rynek, obserwuj swoją konkurencję i podążaj z duchem czasu. Jeśli to zrobisz, będziesz w stanie w pozytywny sposób przyjąć przyszłe zmiany w miejscu pracy i zapewnić stały wzrost i sukces swojej firmy.
Czy sztuczna inteligencja rzeczywiście stanowi zagrożenie dla zatrudnienia?
Ostatni obszar, który musimy omówić, dotyczy tych dokuczliwych robotów.
Ilekroć wspomina się o przyszłości pracy, pierwszym obrazem, który pojawia się w głowie każdego pracownika, jest sztuczna inteligencja (AI) i roboty przejmujące kontrolę nad rynkiem pracy. Wniosek jest taki, że owszem, AI będzie się rozwijać i może stać się dość powszechna w niektórych dziedzinach (takich jak zautomatyzowana produkcja), ale istnieje niezliczona liczba innych dziedzin, które nie zostaną nią dotknięte.
Robot nie jest w stanie zastąpić człowieka, jeśli chodzi o jego emocje i umiejętności opiekuńcze. Tak więc zawody medyczne, pielęgniarskie, opiekuńcze, obsługa klienta, obsługa informatyczna, informatyka w ogóle oraz zarządzanie/zasoby ludzkie są całkiem bezpieczne przed tak zwaną "rewolucją robotów". Sztuczna inteligencja ma nam pomagać, a nie przytłaczać nas i zabierać nam pracę".
W badaniu stwierdzono, że w ciągu najbliższych 20 lat w USA ponad 40% miejsc pracy może zostać zautomatyzowanych. 20 lat to bardzo odległa perspektywa, ale nawet wtedy zlikwidowane miejsca pracy spowodują powstanie nowych w innych dziedzinach, ściśle ze sobą powiązanych. Ma to wpływ na rynek brytyjski, ale nie powinniśmy się martwić o sztuczną inteligencję, powinniśmy ją przyjąć i współpracować z nią; w końcu jest to nieuniknione.
Wnioski
I tak to wygląda! Wasza magiczna, parapsychiczna podróż do tego, jak będzie wyglądała przyszłość pracy w 2030 roku. Pamiętaj, że nikt nie jest w stanie być w 100% pewien czegokolwiek, co dotyczy przyszłości, ale zmiany te należy przyjąć jako pozytywne, a nie obawiać się ich lub postrzegać jako negatywne.
Kierownictwo, zasiadając za swoimi biurkami, ma możliwość pomóc pracownikom w radzeniu sobie z przyszłymi zmianami, a w rezultacie zapewnić, że morale nie zostanie nadszarpnięte. Zmiany wywołują u ludzi zdenerwowanie - jest to po prostu nieodłączny element bycia człowiekiem. Omawiając możliwe zmiany, wysłuchując opinii i pracując nad nimi jako zespół, zauważysz znacznie mniej negatywnych skutków, a więcej pozytywnych.
Po zakończeniu planowania, niezależnie od tego, jakie decyzje podejmiesz - czy będą to nowe wielofunkcyjne meble biurowe, czy wybór całkowicie nowego systemu informatycznego - podejście do zmian z pozytywnym nastawieniem i nastawieniem na współpracę zapewni sukces, zarówno teraz, jak i w nadchodzących dziesięcioleciach.
Dziękujemy za lekturę!